درباره کورل دراو

درباره کورل دراو

مطالبی درباره کورل دراو

امروزه درباره کورل دراو، گرافیک به بخش اساسی از زندگی ما انسان ها تبدیل شده است. به طوری که می توان تاثیر گرافیک را در تبلیغات، برنامه های تلویزیونی، رونامه و…بهفروانی مشاهده کرد.

نرم افزار Corel Drawبه شما کمک می کند تا با استفاده از خلاقیت خود در محیطی کاملا حرفه ای تصاویری زیبا ایجاد و به آسانی بتوانید نسخه ایاز آن را چاپ یا به نرم افزار دیگری صادر کنید.

کورل‌دراو مانند ایلاستریتوریک نرم افزار ترسیم بردارییا همان وکتور است. در نرم افزار های برداری هر شی از نقاط، منحنی ها و خط هایی تشکیل شده اند و به همین دلیل شکل ها، متن ها، سایر جلوه ها نوعی شی به حساب می آیند.

در اوایل شروع کار فتوشاپ، کورل دراو رقیب اصلی فتوشاپ به شمار می رفت. اما استفاده از امکانات منحصر به فرد باعث شد این نرم افزار مسیر خودش را عوض کند. ولی پس از مدتی شرکت ادوبی، ایلاستریتور را معرفی می کند که رقیب اصلی کورل‌دراو به شمار می رود.

توانایی های کورل دراو

درباره کورل دراو به خاطر داشتن توانایی های گسترده و متنوع تا به حال مورد استفادهافراد زیادی برای حرفه های گوناگون قرار گرفته است. اولین موردی که درباره کورل دراو باید    بدانیداین مسئله است که اصول کار کورل بر مبنای بردار(vector)می باشد. موضوعات (objects)درکورل بر مبنای خط و نقطه (گره node)طراحی می شوند که در نتیجه اندازه و ابعاد در اینمدل مهم نیست! یعنی در طرحهای برداریresolution معنی ندارد و هر چقدر مایل باشیدمی توانید اندازه طرح را بدون تغییر کیفیت زیاد کنید.       

البتهresolution در بعضی تنظیمات و effest ها استفاده می شود که باز مربوط به عکساست. کورل از نظر طراحی به خاطر دقت بالا بسیار مناسب است و طراحی شکلها و نقشه هایپیچیده در کورل به خاطر داشتن ابزار کاربردی و متنوع به سادگی انجام می شود.        

برخی از موارد استفاده و بازار کار کورل

از نرم افزار کورل در زمینه های مختلفی استفاده می شود و آموزش این نرم افزار می تواند راه ورود به بازار کار را هموار تر کند. برخی از این زمینه ها را به طور مختصر ذکر خواهیم کرد:

– طراحی و آماده سازی نوشته و آرم های مختلف

– برش با دستگاه کاتر پلاتر که اکثرا مورد مصرف شرکت های تبلیغاتی و تابلوسازیو برش شبرنگ می باشد.     

– طراحی پوستر و کاتالوگ و کارت ویزیت و…که درامورچاپی دیگر استفاده می شود.

– استفاده از template ها و صفحات آماده برای طراحی مجله ها و روزنامه ها.       

– طراحی صفحات وب(البته به شکل محدود و در کنار دیگر برنامه ها مثل flashو…)        

– طراحی پارچه در کارخانجات چاپ پارچه و….  

ویژگی های کورل

از لحاظ امور چاپ، کورل یک ویژگی بسیار مهم دارد که آن هم برداری بودن آن است. به این معنی که نوشته ها و آرمها در چاپ بسیار دقیق و تمیز بوده و در اصطلاح رنجه نداردو لبه نوشته ها پله پله نمی شود که برای رسیدن به این منظور در برنامه ای مثل photoshopباید اندازه و resolution بسیار زیاد باشد که خود مشکلاتیبه وجود می آورد.       

موارد استفاده کورل به اینها محدود نمی شود و هر کس به تناسب نیازهایش می تواندکورل را آموزش ببیند و از آن استفاده کند. اساس این برنامه گرافیکی بر فرمولهای ریاضی قرار داده شده است. یعنیهمه اشکال در این برنامه به صورت بردار می باشند. این مطلب باعث ایجاد دو حسن شده:

۱- کیفیت تصاویر ساخته شده با این برنامه بسیار افزایش مییابد.    

شما هر چه قدر این تصاویر را بزرگ و کوچک کنید، هیچ تأثیری بر کیفیت تصویر نخواهد داشت.یا هر چه قدر زوم (zoom) کنید هرگز به پیکسل نمی رسید.

۲- این قابلیت باعث شده تا فایلهای اصلی کورل دراو بسیار کم حجم باشند. 

به طوری که بسیار سخت پیش می آید که از ۲۰۰ kb حجم بیشتری داشته باشد.(البته اگر فایلهای پیکسلیدرآن فایلوارد نکرده باشید) 

در مقایسه بین کورل دراو و Adobe Illustrator به عنوان دو رقیب در عرصه گرافیک برداریالبته به همراه فری هند، مسلما کورل دراو پیروز خواهد شد. اما محیطIllustratorشباهتبسیار زیادی با فتوشاپ دارد. فقط دستورها وابزار متفاوت است. این نوع محیطبرای کارهای برداری با توجه به قابلیت تغییر اندازه بسیار زیاد این نوع از کارها اصلامناسب نیست. البته در نوع دستورها، ابزارها و…همبازکورلبرتری دارد. به عنوان مثالبرای ترسیم مسیر (به عنوان یکی از مهمترین وسائل برای طراحی برداری) در Illustratorخیلی نامانوس و بسیار شبیه کشیدن مسیر در فتوشاپ است! از این جمله موارد بسیار است.

همچنین از خصوصیات ویژه این نرم افزار میتوانیم به پشتیبانیِ بیش از ۱۰۰ فرمت مختلف گرافیکی، همکاری با سایر برنامه ها، سازگاری با نسخه های مختلف ویندوز، امکانات حرفه ای کار با متون، تبدیل تصاویر پیکسلی به برداری، امکان چاپ دقیق نوشته ها و آرم ها و ده ها مورد دیگر اشاره کنیم.

مجموعه کلاس­های آموزشی جدیدترین نسخه‌های این نرم­افزار با بالاترین کیفیت به شما علاقه­مندان در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب با اساتید مجرب قابل ارائه می باشد.

آموزش تخصصی گرافیک

مهندسی صنایع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *