معرفی زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت Javascript

آیا اطلاعاتی در مورد زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت Javascript دارید ؟ با کاربرد ها و ویژگی های جاوا اسکریپت  آشنا هستید ؟ اگر شما یک برنامه نویس و یا اگر یک طراح برنامه یا وب می باشید و یا اگر به زبان برنامه نویسی علاقه مند می باشید ، برای پیدا کردن پاسخ تمامی این سوالات تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید :

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سبک، چند پلتفرمی و تفسیر شده است. این برای توسعه صفحات وب شناخته شده است، بسیاری از محیط های غیر مرورگر نیز از آن استفاده می کنند. جاوا اسکریپت می تواند برای توسعه های سمت مشتری و همچنین توسعه های سمت سرور استفاده شود . جاوا اسکریپت شامل یک کتابخانه استاندارد از اشیاء، مانند آرایه ، تاریخ ، و ریاضی ، و مجموعه ای اصلی از عناصر زبان مانند عملگرها ، ساختارهای کنترلی و دستورات است . زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت Javascript را می توان به دو روش به فایل HTML خود اضافه کرد :

 • JS داخلی: می توانیم جاوا اسکریپت را مستقیماً با نوشتن کد داخل تگ <script> به فایل HTML خود اضافه کنیم. تگ <script> را می توان با توجه به نیاز داخل تگ <head> یا <body> قرار داد.
 • JS خارجی: می توانیم کد جاوا اسکریپت را در فایل دیگری با پسوند js بنویسیم و سپس این فایل را در داخل تگ <head> فایل HTML که می خواهیم این کد را در آن اضافه کنیم پیوند دهیم

تاریخچه و معرفی زبان برنامه نویسی Javascript : جاوا اسکریپت Javascript  در سال 1995 توسط برندان ایچ در زمانی که او یک مهندس در نت اسکیپ بود ایجاد شد. در ابتدا قرار بود لایو اسکریپت نامگذاری شود اما نام آن تغییر کرد. برخلاف اکثر زبان های برنامه نویسی، زبان Javascript مفهومی از ورودی یا خروجی ندارد. این زبان برای اجرا به عنوان یک زبان برنامه نویسی در یک محیط میزبان طراحی شده است و این به محیط میزبان بستگی دارد که مکانیسم هایی را برای برقراری ارتباط با دنیای خارج فراهم کند. رایج ترین محیط میزبان مرورگر است.

ویژگی ها و معرفی زبان برنامه نویسی Javascript  طبق یک نظرسنجی اخیر که توسط Stack Overflow انجام شده است ، جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان روی زمین است.

با پیشرفت در فناوری مرورگر و Javascript که با Node.js و سایر فریم ورک ها به سرور منتقل شده است، Javascript قادر به کارهای بسیار بیشتری است. در اینجا چند کار وجود دارد که می توانیم با جاوا اسکریپت انجام دهیم:

 • این زبان در وهله ی اول با دستکاری DOM ایجاد شد. وب سایت های قبلی اکثراً ثابت بودند، پس از ایجاد JS، وب سایت های پویا ساخته شدند.
 • توابع در JS اشیا هستند. آنها ممکن است مانند یک شی دیگر دارای ویژگی ها و روش هایی باشند. آنها را می توان به عنوان آرگومان در توابع دیگر ارسال کرد.
 • می تواند تاریخ و زمان را مدیریت کند.
 • اعتبار سنجی فرم را انجام می دهد اگرچه فرم ها با استفاده از HTML ایجاد می شوند.
 • نیازی به کامپایلر نیست.

کاربردها و معرفی زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت Javascript

 • توسعه وب: افزودن تعامل و رفتار به سایت های استاتیک Javascript برای انجام این کار در سال 1995 اختراع شد. با استفاده از AngularJS می توان به راحتی به آن دست یافت.
 • برنامه های کاربردی وب: با استفاده از فناوری، مرورگرها به حدی پیشرفت کرده اند که برای ایجاد برنامه های کاربردی وب قوی به زبان نیاز است. وقتی نقشه‌ای را در نقشه‌های گوگل کاوش می‌کنیم، فقط باید ماوس را کلیک کرده و بکشیم. همه نمایش جزئیات فقط با یک کلیک فاصله دارد و این فقط به دلیل Javascript امکان پذیر است. از رابط های برنامه نویسی برنامه (API) استفاده می کند که قدرت اضافی را به کد ارائه می دهد. Electron and React در این بخش مفید است.

 • برنامه های کاربردی سرور: با کمک Node.js، Javascript راه خود را از کلاینت به سرور باز کرد و node.js قدرتمندترین در سمت سرور است.
 • بازی‌ها: نه تنها در وب‌سایت‌ها، بلکه Javascript  همچنین به ایجاد بازی‌هایی برای اوقات فراغت کمک می‌کند. ترکیب Javascript و HTML 5 باعث محبوبیت این زبان در توسعه بازی نیز می شود. این کتابخانه EaseJS را ارائه می دهد که راه حل هایی برای کار با گرافیک های غنی ارائه می دهد.
 • ساعت های هوشمند: جاوا اسکریپت در همه دستگاه ها و برنامه های ممکن استفاده می شود. این یک کتابخانه PebbleJS را ارائه می دهد که در برنامه های ساعت هوشمند استفاده می شود. این چارچوب برای برنامه هایی کار می کند که برای عملکرد خود به اینترنت نیاز دارند.
 • هنر: هنرمندان و طراحان می توانند با استفاده از Javascriptهر آنچه را که می خواهند ایجاد کنند تا روی بوم HTML 5 طراحی کنند، صدا را موثرتر کنند همچنین می توان از کتابخانه p5.js استفاده کرد .
 • یادگیری ماشینی: این کتابخانه JavaScript ml5.js را می توان با استفاده از یادگیری ماشین در توسعه وب استفاده کرد.

محدودیت و معرفی زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت Javascript

 • عملکرد: Javascript همان سطح کارایی ارائه شده توسط بسیاری از زبان های سنتی را ارائه نمی دهد زیرا یک برنامه پیچیده نوشته شده در Javascriptنسبتاً کند است. اما همانطور که Javascript برای انجام کارهای ساده در یک مرورگر استفاده می شود، بنابراین عملکرد محدودیت بزرگی در استفاده از آن در نظر گرفته نمی شود.

 • پیچیدگی: برای تسلط بر یک زبان برنامه نویسی، برنامه نویسان باید دانش کاملی از کلیه مفاهیم برنامه نویسی، اشیاء زبان اصلی، اشیاء مشتری و سمت سرور داشته باشند، در غیر این صورت نوشتن اسکریپت های پیشرفته با استفاده از جاوا اسکریپت برای آنها دشوار خواهد بود.
 • مدیریت ضعیف خطا و امکانات بررسی نوع: زبان ضعیفی است که نیازی به تعیین نوع داده متغیر نیست. بنابراین بررسی نوع اشتباه توسط کامپایل انجام نمی شود.

جاوا اسکریپت بیشتر برای توسعه صفحات وب شناخته شده است، اما در انواع محیط های غیر مرورگر نیز استفاده می شود.

انقلاب پلاس یکی از معتبرترین مراکز برنامه نویسی در تهران است، شما می توانید به صورت روزانه فایل ها و جزوات مختلف آموزشی را در این سایت دانلود کنید.

امیدواریم که در این مطلب به طور دقیق به معرفی زبان برنامه نویسی Javascript پرداخته باشیم و اطلاعات مهم و ضروری را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم .