معرفی زبان برنامه نویسی C

دراین مقاله قصد داریم به معرفی زبان برنامه نویسی C بپردازیم. و اطلاعاتی درباره چگونگی یادگیری و کاربردهای مختلف آندر اختیارتان قرار دهیم.

معرفی زبان برنامه نویسی C و کاربردهای آن

 از کاربرد های زبان برنامه نویسی C این است که یک زبان سطح بالا و رایج در سطح دنیا است که برای توسعه دادن برنامه های کاربردی و نرم افزاری مورد استفاده مخاطبان قرار میگیرد.‌

زبان برنامه نویسی C در آزمایشگاه‌های بل ساخته شده و در سطح جهان توسعه یافته است همچنین از ابتدا  برای ساختن سیستم عامل هایی مانند یونیکس استفاده می شد.

پس از زمان کوتاهی سیستم عامل های دیگر به این زبان نوشته شدند و پس از آن زبان برنامه نویسی C رواج یافت و زبان پلاس پلاس به وجود آمد. از ویژگی‌های این زبان می‌توان به تعداد ثابت بودن کلمات کلیدی آن و چند اپراتوربودن برنامه نویسی C منطقی و ریاضی و همچنین انعطاف پذیر و قدرتمند بودن آن اشاره کرد.در ادامه به کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد.

برسی کاربردهای مهم در معرفی زبان برنامه نویسی C

با زبان C  می‌توان برای سیستم عامل ها و شبکه ها و کامپایلر زبان متن،پایگاه داده و… برنامه نویسی کرد و انها را مورد استفاده قرار داد. قابلیت توسعه وب و سایت بازی و همچنین برای این زبان فراهم شده است تا با این زبان میتوان بر روی میکرو کنترلر های ربات ها برنامه نویسی کرد. اگر بخواهیم درباره ی کسانی که در  سی کار میکند سخن بگوییم به این نتیجه میرسیم که بیشتر مهندسین و اشخاصی که سی کار میکند،که قصد آنها برنامه نویسی بر روی سخت افزار و یا برای طراحی انواع مختلف سیستم عامل ها و بازی ها انجام بدهد.بنابراین زبان سی انتخاب آنها است.

این زبان برنامه نویسی قدرتمند و دارای سطح بالا است که کاربردهای بسیاری دارد همچنین برای برنامه نویسی در آینده بسیار استفاده می‌شود و کاربردی است. اگر رنکینگ این زبان و زبان های دیگر را بررسی کنیم به این نتیجه میرسیم که زبان برنامه نویسی C از دومین زبان های قدرتمند و کاربردی دنیاست. در ادامه می خواهیم درباره متغیرهای زبان برنامه نویسی C توضیح دهیم.

بیشتر متغیرها در برنامه نویسی به یک بخش از حافظه متعلق دارد بخشی که در حافظه به آن اشاره می‌شود ممکن است در برگیرنده مقادیری مانند اعداد و داده ها باشد. در حالت عادی سیستم عامل و داده ها در قسمت های مختلف از حافظه کامپیوتر ذخیره می شود پس راهی برای اینکه ما بدانیم قبلاً چه متغیری در اجرا شدن برنامه نقش داشته اصلاوجود ندارد.

متغیرهای متعدد در معرفی زبان برنامه نویسی C

برای بررسی متغیرهای برنامه نویسی C دو مشخصه را بیان می کنیم:

اولین مشخصه این است که بعضی از متغیر ها ممکن است بیانگر این باشد که چگونه محدوده ی تغییرات متغیر و تعداد های مشخصی را از بیت های موجود در حافظه وجود داشته باشد.

دومین مشخصه این است که بعضی از متغیرهای دیگر مشخص می‌کند که در این متغیر چه تعداد از اعداد صحیح و یا کاراکترها وجود دارد. با توضیحات گفته شده هنگامی که ما می‌خواهیم از متغیری صحبت کنیم مجبور هستیم به محدوده و نوع آن بسیار توجه داشته باشیم.

چگونه زبان برنامه نویسی C  را یاد بگیریم؟

در آخر این مقاله به این نکته که چگونه می توان به زبان سی را یاد گرفت  اشاره می کنیم:

یکی از راه های یاد گرفتن این زبان مطالعه کتاب‌های آموزشی است که این کتابها علاوه بر اینکه اطلاعات ما را درباره برنامه نویسی بالا میبرد به ما کمک می کند که هر چه بهتر و اصولی تر برنامه نویسی را یاد بگیریم.

یکی دیگر از راه های یادگیری زبان سی کار عملی است منظور از کار عملی کد زدن است که باید آن را یاد بگیریم و از کپی کردن کد های دیگران پرهیز کنیم. باید از هوش و ذهن خودمان استفاده کنیم و برای نوشتن یک قطعه کد زمان بزاریم در این صورت می‌توان ایرادات خودمان را پیدا کنیم و سعی کنیم آنها را برطرف کنیم.

همچنین باید از استانداردهای C پیروی کنیم و موظف هستیم در مسیر موفقیت از قوانین موجود استفاده کنیم.

ما باید کدهای مختلف را بخوانیم و بعد از دریافت کد هایی که توسط بقیه برنامه نویسان نوشته شده است. آنها را تجزیه و تحلیل کنیم و با راه و روش برقیه برنامه نویسی آشنا شویم.

همچنین ضروری است که کدهای مختلف را بشکنیم این کار باعث می شود خطاها را یاد بگیریم. توجه داشته باشید که به زبان سی مانند زبان جاوا جزوه زبان هایی است که آینده دار است و یک زبان محبوب در بین برنامه نویسان است و آینده درخشانی دارد بنابراین در حوزه های تکنولوژی وصنعت کاربرد زیادی دارند.

اگر قصد دارید که در زمینه‌هایی مانند اینترنت و یا خودروهای هوشمند فعالیت داشته باشید باید زبان سی را یاد بگیرید. اصولا نباید توقع داشته باشیم که یک شبه متخصص زبان‌سی شویم از مهارت یک یادگیری و نیاز به تلاشی دارد. اگر می توانید این زبان برنامه نویسی را یک روز یاد بگیرید باید بدانید که اشتباه می کنید!

ما باید از روشهای معمول در یادگیری زبان C شروع کنیم و در این مسیر شروع به تکرار و تمرین کنیم و بارها شکست بکنیم و از نو شروع کنیم از افراد مختلف و متخصص در این زمینه کمک بگیرید که در این زبان مسلط شویم.

چون زبان برنامه نویسی C یک زبان کاملا سطح بالا نیست یادگیری آن هم آسان نخواهد بود. بنابراین ما باید مدتها وقت بذاریم و تمرکز خودمان را بر روی یادگیری عمیق این زبان بزاریم. به این نکته توجه داشته باشید که اصلاً بعد به دلتان راه ندهید.

خلاصه ای از این مقاله

برنامه نویسی سی در سال ۱۹۷۲ توسعه یافت و زبانی بسیار قدرتمند شناخته شد. این زبان برنامه نویسی یک زبان سطح پایین و نزدیک به زبان ماشین است که در توسعه نرم‌افزار به وفور به کار برده شده است.

همچنین زبان C زبانی ساختار یافته است. که از پشتیبانی سیستم عامل ها و سخت افزار های مختلف تشکیل شده است

نتیجه گیری ما از این مقاله که درباره برنامه نویسی بوده است این است که زبان C یکی از محبوب ترین و کارآمد ترین زبان های دنیا شناخته می شود به همین علت می‌توان آن را یک زبان آینده دار شناخت. و هرچه بیشتر به معرفی زبان برنامه نویسی C  پرداخت.