معرفی زبان برنامه نویسی Go

در این مقاله می خواهیم به معرفی زبان برنامه نویسی Go بپردازیم و آن را به صورت کامل برای شما شرح دهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.  Go معروف به  Golang)) یکی از سریع ترین زبان های برنامه نویسی در حال رشد است.

این یک زبان منبع باز است که توسط گوگل در سال 2009 منتشر شد و توسط Ken Thompson  طراح و خالق  (UNIX) و( (C)، (Rob  (Pike)،همکار خالق فرمت UTF 8 و  UNIX و Robert Griesemer ایجاد شد. این یک زبان برنامه نویسی چند منظوره است که به طور خاص برای ساخت برنامه های کاربردی مقیاس پذیر و سریعتر طراحی شده است.

اگرچه Go مدت زیادی است که وجود داشته است، اما به دلیل گسترش رایانش ابری و میکروسرویس‌ها، تا همین اواخر موفق به پذیرش گسترده توسط توسعه‌دهندگان نشد. امروزه Go به طور گسترده توسط شرکت های بزرگی مانند گوگل، دراپ باکس، اوبر و دیلی موشن استفاده می شود .

در این مقاله، من شما را از طریق این زبان راهنمایی می‌کنم و به مناطقی که Go می‌درخشد شیرجه می‌زنم. تا پایان این مقاله، شما باید حس بسیار خوبی از Go داشته باشید و در راه نوشتن بسته‌های جالب  Go باشید.

آسان برای استفاده و خواندن. Go  ممکن است محبوبیت جاوا اسکریپت یا پایتون را نداشته باشد، اما به دلیل ویژگی مهمی که با آنها به اشتراک می‌گذارد، یکی از 20 زبان برنامه‌نویسی برتر است: Go آسان برای استفاده و درک است.

معرفی زبان برنامه نویسی Go  و نحوه ی کار با آن

نحو Go ساده است، با یک منحنی یادگیری بخشنده که آن را برای برنامه نویسان تازه کار در دسترس تر می کند. همچنین کمک می کند که توابع پیچیده زیادی برای یادگیری وجود نداشته باشد. اما جدای از اینکه برای تازه‌کارها دوستانه‌تر است، نحو نرم و تمیزGo  آن را برای کدهای قدیمی که ممکن است به چندین برنامه‌نویس نیاز داشته باشند که نسخه‌های مختلف کد را روی یکدیگر بنویسند، عالی است. و اگر شما فردی هستید که قبلاً در C# یا C++ مهارت دارید، یادگیری Go به دلیل شباهت های قابل توجه آن به C باید در دسترس تر باشد.

معرفی زبان برنامه نویسی Go و امکانات و مزایای آن

کتابخانه استاندارد چشمگیر : کاربران Go  به یک کتابخانه استاندارد چشمگیر که همراه با زبان بسته بندی شده دسترسی دارند، که از مشکل وارد کردن یا یادگیری کتابخانه های ثانویه پیچیده جلوگیری می کند.

کتابخانه استاندارد Go پیچیده است اما گیج کننده نیست و به کاهش خطر مشکلات ناشی از نام توابع متضاد کمک می کند. برای مثال، افزودن برش‌ها یکی از بهترین کمک‌های  Go به برنامه‌نویسی است زیرا راه ساده‌تری برای ادغام ساختارهای داده در بلوک‌های کد ارائه می‌دهد.  Go آنچه را که در غیر این صورت راه‌حل‌های پیچیده در زبان‌های مختلف خواهد بود، از طریق رابط خود در یک خط کد ادغام می‌کند.

امنیت قوی : اغلب کدهای ساده تر از کدهای پیچیده ایمن تر و ایمن تر هستند. همین مفهوم در مورد Go نیز صدق می کند. و از آنجایی که این زبان به صورت ایستا تایپ شده است، کاربران Go لازم نیست نگران اجتناب و جست و جوی خطاهایی باشند که به سختی قابل شناسایی هستند – چالش هایی که برای دوره با زبان های پویاتر و تعداد زیادی از انواع متغیر آنها برابری می کند.

گنجاندن زباله گرد نیز به جلوگیری از نشت حافظه کمک می کند. و در حالی که فقدان عمومی Go به این معنی است که برنامه نویسان باید در هنگام اجرای تست ها دقت بیشتری داشته باشند، سهولت شناسایی خطاها در مقایسه با زبان های دیگر به این معنی است که Go خود را به رویکرد دقیق تری برای نوشتن کد تمیز می دهد.

نام گوگل : این ممکن است به خودی خود یک مزیت به نظر نرسد، اما اندازه و جایگاه گوگل در صنعت فناوری آینده ای مطمئن را برای گو نوید می دهد. مطمئناً، گوگل به شرط بندی بزرگ روی پروژه ها و پلتفرم های جاه طلبانه معروف است به  Google Glass، Google Reader، Google+ و سایر محصولات در گورستان Google مراجعه کنید. به نظر نمی رسد که این شرکت به این زودی ها  Go را کنار بگذارد.

همچنین به این کمک می کند که برخی از بزرگترین شرکت های جهان از Go استفاده می کنند، با نام هایی مانند Uber، Twitch، Medium، Docker، BBC و Intel که همگی از این زبان در پروژه های خود استفاده می کنند. در هر صورت، همه این‌ها نشان می‌دهد که زبان گو احتمالاً برای سال‌های آینده یکی از اجزای اصلی معماری گوگل خواهد بود. این همچنین به این معنی است که اکنون زمان خوبی برای یادگیری Golang است.

معرفی زبان برنامه نویسی  Go و معایب این زبان

البته، این بدان معنا نیست که Go یک زبان کامل است. ما نگاهی دقیق تر به برخی از انتقادات رایج Go خواهیم داشت.

عدم وجود کتابخانه رابط کاربری گرافیکی  Go برای توسعه اپلیکیشن های تک صفحه ای فوق العاده است. با این حال، هیچ کتابخانه بومی رابط کاربری گرافیکی ندارد، به این معنی که شما باید بدانید چگونه یک کتابخانه را به برنامه خود متصل کنید – کاری که انجام آن با راه حل بومی پایتون یا جاوا آسان بود.

خیلی ساده یکی از نقاط قوت اصلی  Go نیز یکی از ایرادات مورد انتقاد آن است. به همان اندازه که برداشتن Go آسان است، سادگی آن به این معنی است که به اندازه زبان های دیگر همه کاره نیست. وقتی به زبان‌های دیگری مانند Rust و Haskell نگاه می‌کنید، این زبان‌ها به دلیل پیچیدگی‌شان اغلب دارای منحنی‌های یادگیری تندتری هستند. با این حال، در ازای آن، انتزاعات هوشمندی ارائه می‌شود که تطبیق‌پذیری لازم را برای برنامه‌نویسان فراهم می‌کند تا با کمترین هزینه کارهای بیشتری انجام دهند. برو متاسفانه این نوع برد را ندارد.

بدون VM زمان اجرا  Go با ماشین مجازی VM  مانند آنچه توسط جاوا ارائه شده است، ارائه نمی شود. این یک انتخاب آگاهانه توسط سازندگان آن بود و مزایای مشخصی را ارائه می‌دهد که استفاده از Go  را آسان و سریع می‌کند. اما با معاوضه هایی نیز همراه است. امیدواریم که به صورت کامل و دقیق به معرفی زبان برنامه نویسی Go برای شما پرداخته باشیم و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده باشیم .