معرفی زبان برنامه نویسی objective-C

در این مقاله می خواهیم به معرفی زبان برنامه نویسی objective-C بپردازیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید :

زبان برنامه نویسی که توسعه دهندگان برای نوشتن برنامه های آیفون از آن استفاده می کنند، Objective-C نام دارد، یک زبان شی گرا که بر اساس زبان برنامه نویسی استاندارد C است. زبان‌های شی‌گرا به این دلیل دسته‌بندی می‌شوند که نمایش برنامه‌ای اشیاء ، مانند ماشین‌ها و افراد را برای اجرا در خود دارند.

از آنجایی که C از اشیاء استفاده نمی کند، Objective-C به این صورت عنوان می شود زیرا صرفاً یک زبان ساخته شده در بالای C است که از اشیاء استفاده می کند. از این رو، Object ive- C . اپل از این زبان استفاده می کند زیرا کارآمد، آسان برای نوشتن و منظم است. از آنجایی که Objective-C مبتنی بر زبان C است، می‌تواند بلوک‌هایی از کد C (و همچنین C++) را در خود جای دهد و آن را برای توسعه برنامه‌ها بسیار متنوع می‌کند.

سلب مسئولیت: همانطور که در مقدمه گفته شد، این مجموعه فرض می کند که شما درک اولیه ای از زبان C و/یا C++ دارید. نیازی نیست که استاد باشید، اما باید با کدنویسی آشنا باشید. اگر اصول C را نمی دانید، این آموزش یا این آموزش را بررسی کنید. انقلاب پلاس معتبرترین مجموعه ارائه دهنده انواع دوره های اموزشی زبان برنامه نویسی  objective_C می باشد.

معرفی زبان برنامه نویسیobjective-C

برنامه نویسی شی گرا در Objective-C

اگر با برنامه نویسی شی گرا آشنایی دارید، از این قسمت صرفنظر کنید. برنامه نویسی Objective-C بر اساس مفهوم کدی است که اشیاء واقعی را نشان می دهد. بازنمایی اشیاء برنامه‌ای می‌تواند از رشته‌ها (بازنمایی متن – رشته‌ای از کاراکترها)، برچسب‌ها و حتی افراد باشد. در Objective-C، اشیا اعضای کلاس های خود هستند .

 یک شی منفرد یا نمایش یک کلاس، نمونه ای از آن کلاس نامیده می شود. هر نمونه از یک کلاس دارای ویژگی هایی است ، چیزهایی که آن را تعریف و مشخص می کنند. علاوه بر این، هر نمونه دارای روش‌ها یا کارهایی است که می‌تواند انجام دهد. همه اینها برای یک مبتدی بسیار گیج کننده است، بنابراین من این مفاهیم را با یک مثال در دنیای واقعی توضیح خواهم داد – من و تو هر کدام یک نفر هستیم.

ما میلیون‌ها ویژگی داریم که ما را تعریف می‌کنند، اما هر دو انسان هستیم . ما چشم، گوش، شخصیت، سلیقه و غیره داریم. علاوه بر این، همه ما می توانیم کارهایی انجام دهیم. ما می توانیم احساسات را بیان کنیم، آهنگ بخوانیم، بخندیم… شما تصویر را دریافت می کنید. بنابراین اگر ما به خودمان مشخص برنامه نویسی، می توانیم بگوییم که ما کلاس است فرد . ویژگی های ما مانند رنگ چشم، رنگ مو و نوع ماشین مورد علاقه ما خواص است . در نهایت، توانایی های ما، مانند صحبت کردن، خندیدن و کدنویسی، روش هستند .

برنامه نویسان کلاس هایی ایجاد می کنند تا رابطه بین آنچه رایانه انجام می دهد و آنچه می خواهند در زندگی واقعی انجام دهند را مدیریت کنند. یک توسعه دهنده ممکن است یک کلاس PickupTruck ایجاد کند تا یک کامیون را در برنامه خود نشان دهد. در این برنامه، او می‌توانست نمونه‌ای از PickupTruck با ویژگی‌هایی مانند رنگ، سال تولید و اندازه تخت ایجاد کند. علاوه بر این، او می تواند کامیون را مجبور به انجام کارهایی مانند رانندگی، سوخت گیری و کاهش سرعت کند. امکانات بی پایان هستند.

معرفی زبان برنامه نویسی objective-c سلسله مراتب طبقاتی و وراثت

برنامه نویسی شی گرا با ایده های سلسله مراتب کلاس و وراثت پیچیده می شود . سلسله مراتب کلاس مفهومی است که یک کلاس می تواند ویژگی ها و متدهای خود را از والد یا superclass خود مشتق کند ، در حالی که می تواند ویژگی ها و متدهای جدید را پیاده سازی کند. وراثت فقط یک اصطلاح دیگر برای سلسله مراتب کلاس است – یک کلاس دختر ویژگی ها و روش ها را از کلاس والد خود به ارث می برد . برای توضیح بیشتر، نمونه پیکاپ تراک خود را ضمیمه می کنم.

بیایید با کلاس PickupTruck شروع کنیم. دارای ویژگی های اساسی (ظرفیت، سال تولید و اندازه بستر) و توانایی ها (رانندگی، سوخت گیری و کاهش سرعت) است. همانطور که نامیدن یک وسیله نقلیه وانت در زندگی واقعی یک تعمیم است، نمونه ای از PickupTruck در مثال ما نیز بسیار کلی است.

حالا بیایید یک کلاس دختر اضافه کنیم — FordPickupTruck . از آنجایی که دارای رنگ، سال تولید و اندازه تخت است، تمام خواص PickupTruck را به ارث خواهد برد. علاوه بر این، روش‌های PickupTruck را به ارث می‌برد — می‌تواند رانندگی کند، سوخت‌گیری کند و سرعت خود را کاهش دهد.

 اما از آنجایی که FordPickupTruck یک نمایش خاص تر است، ویژگی ها و روش های بیشتری دارد. یک نمونه از FordPickupTruck یک نام مدل خواهد داشت – یک ویژگی که برای یک PickupTruck عمومی بسیار خاص است. همچنین می‌توانیم یک توانایی اضافه کنیم، مثلاً نمونه‌ای از FordPickupTruck می‌تواند یدک بکشد، کاری که همه PickupTruck نمی‌توانند انجام دهند.Objective-C از تایپ پویا و ارسال پیام استفاده می کند.

معرفی زبان برنامه نویسی objective-c

مزایا (مزایای) هدف C

  • هدف C زبانی است که به خوبی آزمایش شده است زیرا از سال ها قبل وجود داشته است. کدهای زیادی در Objective C نوشته شده است. دارای بسیاری از چارچوب‌های شخص ثالث مستند شده است.
  • Objective C با زبان برنامه نویسی C و C++ سازگار است. از آنجایی که Objective C ابرمجموعه ای از C است، بنابراین، کد C و C++ به راحتی روی آن اجرا می شود.
  • هدف C پایدار است. اگر برنامه خود را روی Objective C توسعه داده اید، نیازی به صرف هزینه برای مهاجرت ندارید. انقلاب پلاس مجری برگزاری کلیه دوره های آموزش برنامه نویسی با تنوع موضوعی بالا است شما می توانید دوره های کامل و جامع ما را از قسمت پایین مقاله مشاهده و در صورت نیاز دانلود کنید.

امیدواریم که در این مقاله به معرفی زبان برنامه نویسی objective-C به درستی پرداخته باشیم و اطلاعات مفید و لازم را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم .