معرفی زبان برنامه نویسی SQL

 اگر شما یک برنامه نویس و یا علاقه مند به طراحی وب و زبان های کامپیوتری می باشید و می خواهید لا انواع زبان های برنامه نویسی آشنا شوید ما اینجاییم تا به معرفی زبان برنامه نویسی sql به شما بپردازیم.

 زبان SQL  چیست و چه کاربرد ها و ویژگی هایی دارد ؟زبان SQL مخفف Structured Query Language است که یک زبان برنامه نویسی برای برقراری ارتباط با پایگاه های داده رابطه ای است. مخفف آن مانند کلمه sequel تلفظ می شود، اما برخی افراد فقط از سه حرف S، Q و L استفاده می کنند. اگرچه در اوایل دهه 1960 پیش سازهایی برای زبان SQL وجود داشت ، پایگاه داده های رابطه ای تا دهه 1980 وارد بازار نشدند. در سال 1979، اوراکل اولین کسی بود که یک زبان SQL را در ساختار پایگاه داده رابطه ای خود قرار داد .

زبان SQL حواس‌پرتی‌های خود را دارد که آن را بسیار کند و فاقد فصاحت زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر می‌دانند .

با وجود منتقدان، SQL به زبان استانداردی برای پرس و جو و دستکاری داده های ذخیره شده در یک پایگاه داده رابطه ای تبدیل شده است.

پایگاه داده چیست؟

پایگاه های داده برای نگهداری حجم عظیمی از داده ها طراحی شده اند که چندین کاربر به طور همزمان می توانند به آنها دسترسی داشته باشند.

انواع مختلف پایگاه داده بسته به ذخیره داده ها وجود دارد.

به عنوان مثال، پایگاه های داده توزیع شده بر روی رایانه های متعددی قرار دارند که فضای فیزیکی یکسانی را اشغال می کنند یا در چندین مکان پخش شده اند.

پایگاه داده های رابطه ای داده ها را در جداول متشکل از ستون ها و ردیف هایی مشابه صفحه گسترده ذخیره می کنند.

صفحات گسترده امکان دستکاری ساده داده های ذخیره شده را فراهم می کنند، در حالی که پایگاه های داده رابطه ای با کمک SQL امکان دستکاری پیچیده داده ها را فراهم می کنند.

پایگاه داده های رابطه ای پرکاربردترین فناوری برای دسترسی به داده های ساخت یافته هستند.

معرفی زبان برنامه نویسی SQL  و نحوه استفاده از SQL

داده ها همه جا هستند. طبق پیش بینی مجمع جهانی اقتصاد ، در سال 2020، 44 زتابایت داده در دنیای دیجیتال وجود خواهد داشت.

یعنی  1,000,000,000,000,000,000,000 بایت داده.

بیشتر آن داده ها کجا ذخیره می شوند؟ پایگاه های داده بدون SQL، آن بایت های داده بی معنی خواهند بود. بنابراین، چه صنایعی حجم داده را حفظ می کنند؟

صنعت مالی : بانک ها اطلاعات مربوط به هر تراکنش پردازش شده از طریق سیستم خود را حفظ می کنند. دفاتر اعتباری دارای سوابق وام مسکن، کارت های اعتباری، و وام های دانشجویی هستند، همراه با تعداد بی شماری از داده های گزارش شده از سایر آژانس ها به آنها.

شرکت های بیمه سوابق بیمه نامه ها، پرداخت ها، مطالبات و اطلاعات شخصی حساس را نگهداری می کنند. همه این داده ها در پایگاه داده هایی هستند که از بالاترین سطح امنیت در زبان SQL استفاده می کنند.

تجارت الکترونیک

در پشت ویترین فروشگاه های مبتنی بر وب پایگاه های داده ای وجود دارد که اطلاعات محصولات یا خدمات یک تاجر تجارت الکترونیک را ارائه می دهد . علاوه بر توضیحات محصول، تجار تاریخچه خرید مشتری و ترجیحات خرید را حفظ می کنند.

با استفاده از اطلاعات موجود در پایگاه داده، بازرگانان توصیه ها و تبلیغات آنلاین را ارائه می دهند.

رسانه های اجتماعی

هر پست فیس بوک ، عکس اینستاگرام یا پیام اسنپ ​​چت در جایی ذخیره می شود. این فرآیند پرس و جوی داده به SQL نیاز دارد . بدون زبان برنامه نویسی استاندارد، دستکاری داده ها برای پاسخ به درخواست جستجوی سفارشی غیرممکن خواهد بود.

شرکت هایی مانند فیس بوک بدون دسترسی به پایگاه داده قادر به ارائه تبلیغات و تبلیغات هدفمند نیستند. این سه صنعت تنها بخش کوچکی از کاربران پایگاه داده جهان هستند. دولت ها، کارخانه ها و کتابخانه ها وجود دارند. پایگاه های داده و نیاز به SQL در همه جا وجود دارد. با چنین جذابیت گسترده ای، یادگیری یک زبان برنامه نویسی SQL یک مهارت حیاتی برای یک توسعه دهنده است.

آیا SQL یک زبان برنامه نویسی است؟

زبان برنامه نویسی مجموعه ای از قوانین است که دستورالعمل هایی را به رایانه ها می دهد تا اجرا کنند. این زبان ها بر اساس نحوه ارتباط مستقیم زبان با ماشین به نسل ها تقسیم می شوند.

برای مثال، زبان‌های نسل اول به زبان ماشین می‌نوشتند و زبان‌های نسل دوم، زبان‌های مونتاژی بودند که برای تماس مستقیم با رایانه یک مرحله حذف شدند ، هم چنین SQL  یک زبان نسل چهارم است، به این معنی که یک زبان برنامه نویسی است که برای اجرا نیازی به کامپایل ندارد .

مانند بسیاری از زبان های نسل چهارم، SQL به یک مفسر نیاز دارد که به جای کامپایل کردن کد، ترجمه کند. مانند همه زبان‌ها، SQL قوانینی برای صدور دستورات و پرس و جو دارد. برخی از دستورات اولیه SQL عبارتند از:

• انتخاب کنید. به برنامه دستور می دهد تا فیلدهای داده خاص را بیابد و استخراج کند.

• به روز رسانی. به پایگاه داده می گوید داده های موجود را ویرایش کند.

• حذف. مشخص می کند چه داده هایی حذف شوند.

دستورات پیشرفته تر امکان دستکاری پیچیده داده ها را فراهم می کند، مانند اعمال رمزگذاری دقیق در زمینه های داده خاص.

SQL Server چیست؟

اگرچه سیستم های مدیریت پایگاه داده (DBMS) متعددی وجود دارد، اما سه سیستم بر بازار تسلط دارند.

SQL Server. سیستم DBMS مایکروسافت که روی هر پلتفرم ویندوزی اجرا می شود. بر محیط ویندوز تسلط دارد.

• اوراکل. DBMS یک راه حل SQL است که در چندین محیط کار می کند و حجم زیادی از داده را پردازش می کند.

MySQL. این راه حل منبع باز است، بدون نیاز به مجوز. ممکن است با خرید MySQL توسط Oracle تغییر کند.

معرفی زبان برنامه نویسی  SQL و چگونگی یادگیری زبان SQL

انتخاب پیاده سازی SQL برای یادگیری اولین قدم است. به عنوان مثال، اگر به توسعه وب علاقه مند هستید، یادگیری SQL Server یک انتخاب عالی است زیرا بسیاری از برنامه های کاربردی وب از SQL Server برای ذخیره سازی داده ها استفاده می کنند. ما سعی کرده ایم در این مقاله به صورت کامل به معرفی زبان برنامه نویسی SQL بپردازیم. تا در صورت نیاز به دریافت آموزش های این زبان هستید مجموعه انقلاب پلاس به ارائه تمامی آموزش ها می پردازد که می توانید از قسمت پایین مقاله دانلود کنید.

کمی تجربه HTML را اضافه کنید و برای یک موقعیت توسعه دهنده وب آماده هستید. با استفاده از مجموعه مهارت های ترکیبی SQL و HTML، آزادی پیدا کردن کار معنادار را خواهید داشت. یادگیری دستورات و پرس و جوهای اولیه SQL دشوار نیست. 

چیزی که زمان می برد یادگیری نحوه تعامل با پایگاه داده است. یادگیری نوشتن پرس و جوهای SQL بهینه شده آزمون و خطا است. یک پرس و جو ضعیف نوشته شده می تواند زمان پاسخ را افزایش دهد و باعث ایجاد مهلت زمانی شود. برای بهینه سازی پرس و جوها، باید نحوه طراحی پایگاه داده را بدانید. به همین دلیل یادگیری از برنامه نویسان با تجربه بسیار مهم است.

مانند بسیاری از زبان های برنامه نویسی، هر چه بیشتر تمرین کنید، بهتر می شوید. اگر به دنبال شغلی پر هدف هستید، برنامه‌های Woz U ما را برای توسعه نرم‌افزار کاوش کنید . برنامه نویسان در نوشتن برنامه هایی که از پایگاه داده استفاده می کنند از SQL استفاده می کنند. 

نمونه بارز آن خرید آنلاین است. ممکن است نیازی به دانستن زبان برنامه نویسی مورد استفاده و دلیل انتخاب آن نداشته باشید. این به گونه ای توسعه یافته است که کدگذاری بین آنها به کاربران اجازه می دهد تا به راحتی به سؤالات خود در هنگام خرید آنچه می خواهند پاسخ دهند. ذخیره‌سازی اطلاعات و تبادل ایده‌ها از پایان به پایان می‌رسد.

 SQL از این استفاده می کند. زبان در SQL به راحتی قابل درک است. بنابراین یادگیری آن برای یک برنامه نویس بسیار آسان است. پس از یادگیری، تنها چیزی که باقی می ماند این است که سیستم را با سوالات SQL تغذیه کنید. زبان مورد استفاده انگلیسی است. بسیاری از برنامه نویسان SQL می توانند برای برقراری ارتباط با پایگاه داده و ایجاد پاسخ برای سوالات دشوار در زمان کمتر استفاده شوند.

پایگاه داده معمولاً با استفاده از SQL ایجاد می شود. علاوه بر این، اقدامات امنیتی در پایگاه داده را نیز کنترل می کند . امیدواریم که در معرفی زبان برنامه نویسی SQL به شما موفق بوده باشیم و اطلاعات لازم و مفید را در اختیار شما برنامه نویسان و علاقه مندان به دنیای کامپیوتر قرار داده باشیم. شما می توانید کلیه جزوه های آموزشی ارائه شده توسط مجموعه انقلاب پلاس را از قسمت پایین همین مقاله دانلود نمائید .